Η βράβευση των μαθητών που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό ΄΄Το ολοκαύτωμα μέσα από την Τέχνη΄΄

Το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, σε συνεργασία με την Πρεσβεία του Ισραήλ στην Κύπρο, με την ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρας Μνήμης του Ολοκαυτώματος (27η Ιανουαρίου), προκήρυξε στις 11 Ιανουαρίου 2017, Παγκύπριο Μαθητικό Διαγωνισμό Μελέτης – Δημιουργικής Έκφρασης, με θέμα ΄΄Το Ολοκαύτωμα μέσα από την Τέχνη΄΄.

Ο Διαγωνισμός απευθυνόταν σε μαθητές Γυμνασίων, Λυκείων και Τεχνικών Σχολών της Δημόσιας και Ιδιωτικής Εκπαίδευσης. Οι μαθητές, σύμφωνα με τους όρους του Διαγωνισμού, είχαν την
ευχέρεια να επιλέξουν ένα έργο Τέχνης σε οποιαδήποτε μορφή (όπως Λογοτεχνία, Θέατρο, Μουσική, Χορό, Ζωγραφική, Γλυπτική), με πηγή έμπνευσης το Ολοκαύτωμα και, αφού το μελετήσουν και το παρουσιάσουν, να δημιουργήσουν οι ίδιοι ένα δικό τους έργο Τέχνης, που να ανήκει στην ίδια μορφή καλλιτεχνικής έκφρασης. Η αξιολόγηση των εργασιών έγινε από επιτροπή η οποία ορίστηκε από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού.

Η ανακήρυξη των μαθητών που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό έγινε από τον Υπουργό Παιδείας και Πολιτισμού και την Πρέσβη του Ισραήλ στην Κύπρο, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού τη Δευτέρα, 10 Ιουλίου 2017.

Οι μαθητές που βραβεύτηκαν είναι οι πιο κάτω:

Γυμνάσιο:
1ο Βραβείο:

Μαρία Θεοφάνους Γ1, Χρυσή Καλουδοπούλου Γ1, Μαρίσια Σταυρινίδου Γ1,Γεωργία Χαραλάμπους Γ1, Όλγα Χριστοδούλου Γ1, Σοφία Αργυρίδου Γ5, Τζιοάννα Παπαναστασίου Γ5, Τζιούλη Μιχαήλ Γ5, Χάννα Πανάχι Γ5, Ιουλιάνα Αργυρίδη Γ5, Ρεβέκκα Θεοδώρου Γ5, Παναγιώτης Γεωργίου Γ5, Ανδρέας Νικολάου Γ5, Αντύπας Ευφραιμίδης Γ5, Τζόρταν Αγγέλοβ Γ5, Γυμνάσιο Παλουριώτισσας, Λευκωσία

2ο Βραβείο:
Ξανθούλλα Σατσιά Γ2, Γυμνάσιο Αθηένου, Λάρνακα

3ο Βραβείο:
Κατερίνα Γιένσεν Β2, Μαριάννα Μπαλλή Β2, Ιωάννα Κέστωρος Β3, Μαρία Γεωργίου Β3, Ελισάβετ Χρυσάνθου Γ1, Ραφαέλλα Μουρούτη Γ2, Βικτόρια
Πατούνα Γ2, Χρύσανθος Παπαλεξάνδρου Γ2, Μύρια Πηλάλη Γ3, Γυμνάσιο Ανθούπολης, Λευκωσία

Λύκειο:
1ο Βραβείο:
Χαρά Λαμπή Γ7, Χριστίνα Μιχαήλ Γ7, Έλενα Καραγιάννη Γ7, Θεοδώρα Οδυσσέως Γ7, Μελισσηνή Μοτίτη Γ9, Μάχη Τσώκου Γ9, Ελεάνα Καλογήρου Γ9, Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμειας, Λευκωσία

2ο Βραβείο (απονεμήθηκε εξίσου):
(α) Ανδριάνα Κατσαρού Α3.1, Μαρία Πέτρου Α4.1, Παρασκευάς Θεοδοσίου Α4.1, Χαράλαμπος Σωτηρόπουλος Α4.1, Αικατερίνη Παπαϊωάννου Β1.1, Γεωργία
Παπαμιχαήλ Β1.1, Άννα-Μαρία Δημητρίου Β2.2, Θεοδώρα Γεωργίου Γ1, Αντώνης Φελλάς Γ1, Εύη Μανώλη Γ3, Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα, Αμμόχωστος

(β) Μυροφόρα Σιαμπτάνη Γ6, Κατερίνα Στυλιανού Γ8, Ελένη Ιακώβου Γ8, Δανάη Πάτσαλου Γ9, Μύρια Σταύρου Γ9, Λύκειο Αραδίππου «Τάσος Μητσόπουλος»,Λάρνακα

Έπαινος (απονεμήθηκε εξίσου):
(α) Ελένη Βιολάρη Β1, Αθηνά Ζησίμου Γ8, Λύκειο Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος», Λευκωσία

(β) Γιώργος Αχιλλέως, Χρίστη Δημητρίου, Λύκειο Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος», Λευκωσία